The Paideia School

Track & Field - Varsity

Coaches

  • Becca McCauley
    Head Coach
  • Dan McCauley
    Distance Coach

Games and Scores

Opponent Date Time Location Score Alerts Status
Fleet Feet Decatur Distance Kickoff
Parkview High School
Marietta Distance Carnival
Marietta High School
FleetFeet All-Comers Series #2
Parkview High School
Milton Showcase Invitational
Milton High School
Dwight Phillips Invitational at Miller Grove High School
Archer All-Comers at Archer High School
Whitley Freshman Showcase
Parkview High School
Metro Atlanta Championships
Pace Academy-Riverview Sports Complex
Metro Atlanta Championships
Pace Academy-Riverview Sports Complex
Tracy Terrell All Comers Meet
Lakeside High School
GHSA 1A Division 1 Region 6 – Day 1
All Day
Atlanta International School
GHSA 1A Division 1 Region 6 – Day 2
All Day
Atlanta International School
GHSA 1A Division 1 Sectional B (Regions 4, 6, 7, and 8)
All Day
Whitefield Academy
GHSA Track & Field State Championships at Barron Stadium in Rome, GA
All Day

Goals and Philosophy

We are very dedicated to building strong team bonds and spirit, and a big part of that is practicing and competing together.  We help and encourage our athletes to increase their fitness, strength, and speed, as well as to try new disciplines, to set and achieve both individual and Team goals, to push themselves to new heights, and to reach a deeper understanding both of themselves and their teammates.  In the process, we want to support the academic pursuits of our Team members as much as possible.  A final goal of our Team is to have a great number of Paideia Track & Field athletes compete at the State Championships in May.

Recent Accomplishments

2019

 Boys State

  • 7th - 3200m Run - Alec Tubbs

Girls State

  • 4th - 800m Run – Luna McCauley
  • 5th – 300m Hurdles – Jordyn Bourne
  • 7th - 100m Dash – Jordyn Bourne
  • 8th – 4x400m Relay – Sophia Huynh, Sophia Figueroa, Camryn Bourne, Luna McCauley

2018

Boys State

  • 1st - 1600m Run – Griffin McCauley
  • 2nd - 800m Run - Griffin McCauley
  • 5th - 3200m Run - Alec Tubbs
  • 7th - 3200m Run – Elijah McCauley
  • 7th - 3200m Run - Alec Tubbs
  • 8th - 300m Hurdles – Vincent Knight

Girls State

  • 2nd - 3200m Run – Jordan Walter
  • 3rd - 3200m Run – Sophia West
  • 6th – 300m Hurdles – Jordyn Bourne
  • 6th - 100m Dash – Jordyn Bourne

2017

Boys State    

  • 1st - 3200m Run - Griffin McCauley    
  • 2nd - 1600m Run - Griffin McCauley
  • 7th - 3200m Run - Alec Tubbs
  • 4th - Long Jump - Thomas Davis

Girls State    

  • 2nd - 3200m Run - Sophia West   
  • 5th - 1600m Run - Sophia West
  • 5th - Long Jump - Camryn Bourne

2016

Boys State    

  • 2nd - 3200m Run - Max Heaberlin    
  • 3rd - 1600m Run - Max Heaberlin
  • 8th - 4x400m Relay - Vincent Knight, Thomas Davis, Jaliwa Albright, Nasir Campbell
  • 8th - Long Jump - Thomas Davis

Girls State    

  • 5th - 800m Run - Sophia West
  • 5th - 1600m Run - Sophia West

2015

Boys State    

  • 2nd - 800m Run - Nasir Campbell
  • 2nd - 3200m Run - Max Heaberlin
  • 3rd - 1600m Run - Max Heaberlin
  • 4th - 3200m Run - Griffin McCauley
  • 6th - 1600m Run - Griffin McCauley
  • 7th - 400m Dash - Jack Smith
  • 7th - 4x400m Relay - Nasir Campbell, Max Heaberlin, RJ Tookes, Jack Smith

Girls State    

  • 5th - 1600m Run - Sophia West
  • 6th - 3200m Run - Sophia West

2014

Boys State

  • 8th - 3200m Run - Max Heaberlin

 

View full calendar

Practices

There are no events to display

Team Roster

  • John Henry AhmannLloyd
    Decatur, GA
  • Dylan Beato
    Stone Mountain, GA
  • Viraj Chaudhry
    Decatur, GA
  • Nate DePlonty
    Decatur, GA
  • Sisi Elkinson
    Atlanta, GA
  • Kadin Elridge
    Conyers, GA
  • Hasset Endale
    Tucker, GA
  • Johnathan Eshetu
    Clarkston, GA
  • Callaghan Finnegan
    Decatur, GA
  • Bob Fooshee
    Atlanta, GA
  • Kaci Franklin
    Atlanta, GA
  • Alec Freeman
    Atlanta, GA
  • Emerson Green
    Avondale Estates, GA
  • Kathryn Hales
    Decatur, GA
  • McKinley Hales
    Decatur, GA
  • Cole Harper
    Atlanta, GA
  • Raja Hofmeister
    Decatur, GA
  • Alexandra Huynh
    Atlanta, GA
  • Haben Issac
    Stone Mountain, GA
  • Luna Jerpe
    Atlanta, GA
  • Lexi Kees
    Atlanta, GA
  • Krish Leveille
    Atlanta, GA
  • Ayo Lomax
    Atlanta, GA
  • Reese Long
    Atlanta, GA
  • Hermela Lonse
    Stone Mountain, GA
  • Baikal Miller
    Atlanta, GA
  • Madeleine Moon-Chun
    Decatur, GA
  • Reggie Moorman
    Atlanta, GA
  • Grayson Murray
    Atlanta, GA
  • Kidus Seifu
    Atlanta, GA
  • Adonait Shewangizaw
    Stone Mountain, GA
  • Caroline Struby
    Atlanta, GA
  • Owen Tobias
    Tucker, GA
  • Duncan Walker
    Atlanta, GA
  • Ben Walton-Scott
    Atlanta, GA
  • Matt Walton-Scott
    Atlanta, GA
  • Izzy Wood
    Atlanta, GA
  • Frank Yeboah
    Snellville, GA

More Python Teams